Unikatna darila

Novost

Prijava na e-novičke

KLIKNI za PRIJAVO na e-novičke Unikatnice.

13 idej, ki vam bodo v tem obdobju v pomoč, da boste kljub novemu koronavirusu ustvarjalno in lažje preživeli svoj čas

Narava - 13 idej za bolj ustvarjalno in čim lažje preživljanje prostega časa med peidemijo koronavirusaV obdobju, ki je sedaj zavladalo in se dotaknilo vseh por naših življenj, se bo zagotovo vsakdo vsaj za kakšno urico, morda dan ali več, soočil s trenutkom osamljenosti, nemoči, nelagodja, strahu ali s kakšnim drugim neljubim občutjem. Kar je povsem normalno, saj vendar nismo vajeni takšnih nenadnih sprememb ritma življenja. Vendar pa lahko tudi to obdobje prebrodimo brez večjih čustvenih in drugih pretresov.

Prvotnega pomena je to, da naredimo kar največ, kar lahko, za naše psihofizično počutje. Zadostna količina spanca oz. počitka, zdravju prijazna hrana, gibanje na svežem zraku (na primerni razdalji od drugih ljudi, vendar NE na igriščih z igrali ali površinami ter rekvizitih, ki se jih dotika več ljudi), pitje zadostne količine vode ali toplih nesladkanih napitkov (čaja), redno umivanje rok, še posebej, če gremo ven iz stanovanja...vse to lahko pripomore k našemu dobremu počutju in odsotnosti bolezni. Nič tudi ne bo narobe, če posežete po kakšnem dodatku z vitaminom C ali napitkih, bogatih z antioksidanti.

Sicer pa poizkusite čim manj spremljati nepreverjene informacije o novem koronavirusu na socialnih omrežjih, saj tam prav vsak že lahko objavi vse, četudi gre za nestrokovne in nepreverjene informacije. Zaupajte izključno strokovnjakom in informacijam iz zanesljivih medijev. Informacije skušajte preverjati načrtno le nekajkrat dnevno, morda zjutraj, sredi dneva in zvečer ali še manj, sicer je lahko vaš um obremenjen z nepotrebnimi, tudi škodljivimi informacijami, ki vas lahko po nepotrebnem pahnejo v občutja zmedenosti, strahu in panike, zaradi tega pa lahko tudi zbolite.

Pa še nekaj zelo pomembnega moram omeniti na tem mestu. Stigmo. Stigma je rak rana naše družbe. In dotika se veliko področij naših življenj. Trenutno je stigma povezana z ljudmi, ki so zboleli za boleznijo COVID-19, ki jo povzroča novi koronavirus CoV-2.

Na družbenih omrežjih sem v zadnjih dneh zasledila ogromno sovražnega govora, uperjenega proti obolelim s COVID-19. Ne govorim o ljudeh, ki so vedeli, da so oboleli in so se kljub temu odpravili v polne čakalnice zdravstvenih domov ali pa so celo sprejemali paciente, kljub znakom obolelosti. Govorim o ljudeh, kot ste sami, ki so morda oboleli zaradi tega, ker jih je okužil nekdo drug ali pa so bili neprevidni in se, z virusom na rokah, neprevidno dotaknili ust, nosne sluznice ali oči. Njih je bolezen zaznamovala do te mere, da so ne le bolni in ne vedo, kakšne posledice jim bo ta bolezen pustila, pač pa so hkrati tudi zaznamovani v očeh drugih kot črne ovce.

Ljudje na socialnih omrežjih bi jih radi javno linčali, imenovali z imenom in priimkom, jih najmanj razčetverili, čeravno pri nas velja varstvo osebnih podatkov. Ne zavedajo se, da se lahko že jutri znajdejo na seznamu obolelih tudi samih. Glede na to, da se moramo po navodilih vlade držati doma in se ne po nepotrebnem izpostavljati možnostim okužbe, je to povsem zadosten ukrep, da bi se, v primeru da bi taka zapoved obveljala vsaj 1 mesec, povsem lahko znebili koronavirusa. To pomeni, da ni pomembno, kdo je v tem trenutku oboleli ali prenašalec.

Ostanite doma, ne izpostavljajte se nevarnosti. Tudi ti ljudje so ljudje iz mesa in krvi, ki se bodo pozdravili. Ne bodo pa si mogli izbrisati madeža, ki so jim ga nadeli nerazumni, brezčutni ljudje, ki ne premorejo niti kančka empatije. Zatorej, imejte toliko sočutja do obolelih, da če že izveste, kdo to je, da ga javno ne izpostavljate, ogovarjate ali kakorkoli drugače očrnite njegovega ali njenega dostojanstva, če veste, da ta človek trenutno preboleva bolezen doma, izoliran od sveta, saj se bolezen pozdravi, stigma pa ostane za vedno in z njo vred tudi psihične posledice, ki jih bodo utrpele take osebe.



Katerih pa je tistih 13 idej, s katerimi lahko ustvarjalno in lažje preživite svoj čas?

1. Ustvarite si dnevno rutino in se ne prepustite malodušju, brezdelju ali melanholiji.

Naš um ljubi zaposlitev, zato vam bo še posebej v teh dneh hvaležen, če ga boste zaposlili s prijetnimi, koristnimi in navdihujočimi opravili. Prejšnji dan načrtujte aktivnosti za naslednji dan. Naredite si seznam aktivnosti, ki jih boste počeli zjutraj, nato opoldne, popoldne ter zvečer. Te aktivnosti lahko ponovite večkrat v tednu, lahko pa mednje vnesete nove ali zamenjate urnik izvajanja aktivnosti.


2. Vzemite v roke knjigo, ki jo že dlje časa gledate na knjižni polici.

Sedaj je pravi čas za branje! Verjemite mi, ko se potopite v svet knjige, padete v drugo realnost, zato izberite navdihujoče knjige, knjige, ki so pustolovsko obarvane, knjige, ki povzdigujejo vašega duha, knjige, ki vas bodo sprostile ali naučile nekaj novega.


3. Radi rešujete križanke, sudoku, matematične oz. logične uganke?

Posvetite tem možganskim aktivnostim čas enkrat v dnevu. Ni pomembno kdaj, lahko je dopoldne, lahko po kosilu ali večerji. Vendar ne pred spanjem, saj si želite, da se pred spanjem umirite in sprostite. S pomočjo reševanja logičnih nalog boste trenirali svoje možganske celice in si ne boste dopustili, da bi se v teh tednih miselno polenili.

Šolam (ne pa tudi individualnim posameznikom), pa so v teh dneh na OpenProf, največjem slovenskem digitalnem portalu, ponudili možnost popolne odklenitve svojega portala oz. ga naredili povsem brezplačnega vse do 15. 4. 2020. Če vaša šola še ni na njihovem seznamu, kontaktirajte svoje učitelje, da bodo povezali vašo šolo s portalom.


4. Poslušajte glasbo in plešite.

Če imate možnost v dvoje, v troje, toliko lepše (če gre seveda za zdrave družinske člane). Na Youtube kanalu ter tudi nekaterih TV kanalih in aplikacijah imate možnost brezplačnih ali plačljivih plesnih lekcij, ki trajajo uro, tudi dve ali več. Če ste si vedno želeli zaplesati v dvoje ali sami, pa za to niste imeli časa, poizkusite s plesnimi koraki sedaj. Tu sta še Spotify in Amazone Prime Music, ki ponujata malo morje odlične glasbe, filmov, Tv oddaj in e-knjig


5. Oglejte si filme slovenskih ustvarjalcev!

Ali ste vedeli, da vam od včerajšnjega dne dalje (16. 3. 2020), slovenski ustvarjalci na tej povezavi v času epidemije in v duhu #ostanidoma podarjajo na ogled svoje filme? In to brezplačno. Spored bodo obogatili vsak ponedeljek in četrtek, na voljo za ogled pa bodo ostali 7 dni. 


6. Pojdite v naravo. Vendar ne tja, kjer se zadržujejo v teh dneh ljudje. Izberite področja, kot so gozd, bajer, travnik, izbirajte predele narave, kjer ne boste srečali ljudi, če pa se tja odpravite z družino, vseeno pazite na varnostno razdaljo - hodite vsaj 1,5 m stran drug od drugega, tudi če koga srečate, ga pozdravite od daleč in se mu ne približujte na več kot 1,5 ali še bolje, 2 m razdalje. Med potjo opazujte okolico, naravo in si skušajte zapomniti čim več podrobnosti iz svojega sprehoda oz. izleta. V kolikor imate na pametnem telefonu naloženo brezplačno Plantnet aplikacijo, fotografirajte rastlino (drevo, smreko, grm, rožo, zel), ki je ne poznate in se s pomočjo te aplikacije naučite poimensko prepoznati novo rastlino. To je lahko zabavno početje za celo družino!


7. Kulinarično si obarvajte dan.

Sedaj na travnikih (nepognojenih!) že raste regrat, ki je okusen nadomestek solate, saj je bogat s hranili in nam lahko izdatno pipomore k dvigu imunske odpornosti. Vanj lahko zamešate fižol, trdo kuhano jajce, dodate kakšno rumeno trobentico ali marjetico ter si postrežete še s kakšno jedjo. Naberite čemaž. A le, če ga dobro poznate, saj ga ne smete zamenjati s kar nekaj podobnimi rastlinami, ki so po zaužitju smrtno nevarne. Če živite sami ali v družini, si za vsak dan vnaprej pripravite oz. izmislite jedilnik, nato pa naj kuha vsak dan ena oseba, tudi otroci, pri tem opravilu pa jim seveda pomagajte, če so še premajhni, da bi pripravili sami celotno kosilo.


8. Napišite knjigo!

Ste že kdaj razmišljali o tem, da bi napisali svojo prvo ali drugo, tretjo knjigo, pesniško zbirko ali pravljico? Sedaj je pravi čas za to! Verjetno nikoli več ne boste imeli podobne priložnosti, sploh pa toliko prostega časa. Spravite se k razmišljanju in pisanju. Uresničite svoje skrite želje iz mladosti, morda pa se vam je ta želja po pisanju v srce vsedla šele pred kratkim in niste točno vedeli kdaj in na kakšen način bi se lotili pisanja. Sedaj imate priložnost, da preprosto začnete s pisanjem. Zapišite prvo misel, četudi se bo ta zdela brez repa in glave. Samo napišite jo. In nato še naslednjo, pa spet novo in nato še eno. In ponovite vajo naslednji dan. Tako nadaljujte vse, dokler ne boste napisali celega poglavja ali cele knjige, pravljice oz. pesniške zbirke! Če vas bodo tele vrstice vzpodbudile k temu, bom vesela, če mi boste čez čas sporočili naslov vaše knjige - z veseljem jo bom prebrala! :) In še nekaj - ogromno znamenitih knjižnih del, pa tudi inovacij, tehnoloških napredkov, ipd. je nastalo prav v času velikih kriz in bolezni (kuga, kolera, črne koze, SARS), zatorej naj bo tudi sedanja epidemija povod za nastanek česa dobrega, novega, kar bo v korist širši množici ljudi.


9. Ustvarjajte!

Ustvarjajte, ustvarjajte in še enkrat - ustvarjajte! Sami, v družbi najboljše polovice, z otroki. Ustvarite risbo, sliko, ustvarite kakšen izdelek iz različnih materialov, ustvarite nekaj novega ali prenovite kakšen izdelek, ki je te prenove zelo potreben. Če imate stare velike glinene lonce, jih očistite in pobarvajte z vam ljubimi vzorci, vanje pa zasadite ali presadite kakšno rožo ali drugo rastlino. Pri tem opravilu vam lahko pomagajo tudi otroci. Sešijte si kakšno oblačilo ali modni dodatek, če to znate ali pa se tega priučite s pomočjo brezplačnih tutorialov na spletu. Na moji spletni strani www.nina-kolar.com - ustvarjalne ideje najdete kar nekaj ustvarjalnih idej. Pa tudi v moji e-trgovini Unikatnica.com - ustvarjalne ideje.


10. Opravite s staro navlako!

Sedaj je pravi čas za pravcato pomladansko čiščenje! Znebite se odvečnih stvari v stanovanju, starih oblačil, škatel, predmetov, ki so polomljeni ali kakorkoli poškodovani in jih očistite ter pripravite za prenovo in ponovno uporabo ali zgolj preskladiščite nekam, kjer bodo počakali na primeren čas, da jih nato lahko podarite komu, ki jih potrebuje ali pa jih zavrzite na za to primernem mestu. Znebite se tudi starih knjig - izberite tiste, ki bi jih radi podarili naprej, preostale zadržite na svojih policah in načrtujte nakup novih, ki si jih želite.


11. Pričnite s telesno vadbo ali meditacijo.

Sedaj boste imeli dovolj časa za to, da boste lahko vsak dan določen del dneva posvetili teku, raztezanju, jogi, pilatesu, domačemu fitnesu ali kakšni drugi aktivnosti, pri kateri se boste posvetili sami sebi, pri tem pa naredili veliko dobrega za svoje telo in tudi duha. Vodite svoj dnevnik aktivnosti oz. vadbe - vsak dan si zvečer zapišite, koliko ste pretekli ta dan, koliko sklec ste naredili, koliko predklonov, koliko ponovitev vsake vadbe npr. petih tibetanskih vaj, zraven pa si zapisujte svoje občutke ob vadbi, beležite lahko tudi izgubljene (ali pridobljene, če želite povišati mišično oz. telesno maso) kilograme ali centimetre obsega delov telesa. Ko bo vsega tega, kar se dogaja sedaj konec, boste presenečeni nad tem, koliko ste v tako kratkem času naredili zase.


12. Družabne igre.

Če živite v družini, lahko vsak dan del dneva namenite skupnim družabnim igram. Te lahko vključujejo postavljanje kipov, ples, ugibanje predmetov, pojmov, imen filmov, znanih oseb ali česa drugega na podlagi pantomime, igrajte se Človek ne jezi se, mikado, vrzite karte.


13. Izražanje hvaležnosti.

In ne pozabite na hvaležnost ob koncu dneva. Omislite si zvezek ali blok, v katerega boste (lahko sami ali družinsko) vsak dan zapisovali svoj seznam hvaležnosti za minuli dan. Pomislite na vse darove, ki ste jih prejeli iz narave, od družinskih članov ali oseb, ki ste jih slišali po telefonu, pomislite tudi na vse darove, ki ste jih predali drugim konec dneva v obliki prijaznih, pozitivnih misli. Če ste zdravi, se spomnite zapisati, da ste hvaležni za svoje zdravje in zdravje članov svoje družine. To je ena najpomembnejših in najdragocenejših vrednot v tem obdobju in sicer. In nenazadnje - bodite hvaležni za svoje življenje, da ga lahko živite, da lahko zjutraj vdihnete zrak, da lahko z nasmehom in prijazno besedo pozdravite svoje domače in bližnje, da lahko premikate noge in roke, da lahko vidite in slišite ter govorite, da lahko ustvarjate in drugim polepšate dan. Bodite hvaležni za to, da imate upanje in vero v to, da bo kmalu tudi tega obdobja konec in da boste lahko, z novim pogledom na življenje, z optimizmom zrli novim ciljem naproti.

Kako naredimo naravni antibakterijski gel in sprej za roke?Čisto za konec tega prispevka pa še povabilo k ogledu recepture za pripravo antibakterijskega gela in spreja za roke. Že v enem izmed prispevkov, ki sem jih napisala prejšnji teden, sem vas pozvala k branju tega prispevka, ker pa menim, da je vsesplošno uporaben, sploh v teh dneh, vas ponovno vabim, da si ga ogledate, saj lahko koristi vam ali komu od vaših najbližjih. Delite povezavo naprej, če menite, da bi komu lahko bil prispevek v pomoč.

Ostanite zdravi in radi se imejte!

Nina Kolar

avtorica unikatnih izdelkov iz e-trgovine Unikatnica.com
www.unikatnica.com
info@unikatnica.com

Tel: 041 349 658

 

Avtorske pravice: Nina Kolar, www.unikatnica.com (2001-2020). Vsebino prispevka lahko delite z navedbo avtorice prispevka ter povezave do omenjenega prispevka. Vsakršno kopiranje ali objava celotne vsebine ali le delov vsebine brez navedbe avtorice prispevka in spletne strani ni dovoljeno in pomeni kršenje avtorskih pravic.


DomovDomov

Košarica

Ni izdelkov

Dostava 0,00 €
Skupaj 0,00 €

Košarica Na blagajno

Kje še najdete izdelke?

Pridružite se mi!

Registrirajte se

Registrirajte se v Unikatnico (desno zgoraj Prijava) ter pričnite z nakupom).

O avtorici izdelkov

Preberite si več o avtorici izdelkov Nini Kolar.


Mnenja o izdelkih

Preberite si, kaj pravijo stranke o izdelkih iz www.unikatnica.com.